Není tomu tak dávno, co se v Čechách, konkrétně v Praze (kde také jinde), objevil první bezobalový obchůdek. A první vlaštovka přivábila další a již se krámky po republice postupně rozšiřují. Češi nejsou na takovýto způsob nakupování zvyklí, tak je to od provozovatelů celkem odvaha, ale své příznivce si zajisté najdou, a pokud vytrvají, udělají něco dobrého pro ekologii, pro svůj vnitřní pocit spokojenosti a vytvoří se kolem nich jakási komunita, ze které vzejde určitě hodně dobrého.
Za našimi hranicemi jsou tyto obchody již známější a hlavně vyznavači ekologického zemědělství a členové strany Zelených tam hojně nakupují. Jedná se celkově o jiný přístup ke spotřebě a k životu.
Princip nákupu
Tan je hlavně v tom, že nemusíte doma vyhazovat a hned třídit ohromnou spoustu sáčků, pytlíků a papírových obalů. Donesete si jednoduše z domu svoje skleněné nebo umělohmotné nádoby a mističky, do kterých vám obsluha naváží to, co si přejete nakoupit. Nebojte se, výběr je poměrně veliký. Ceny sice nejsou nižší než v supermarketech, protože i když je zboží bez obalu, obchůdek si nemůže dovolit žádné monstr slevové akce jako supermarkety. Ale tím, že si musíte donést vlastní nádoby, tak již máte předem rozmyšlené, co chcete nakoupit a neutratíte více, než jste původně zamýšleli. To jinak bývá v supermarketech běžné. Jdete tam s lístečkem o deseti položkách a odcházíte s třiceti v taškách.
I pokud si vlastní nádobu nepřinesete nebo se na místě rozhodnete k nákupu ještě něčeho jiného, není třeba zoufat. V obchodě prodávají také vhodné nádoby, do kterých si můžete nechat zboží navážit. Často je součástí obchůdku i koutek s posezením, kde si můžete dát kávu nebo nějaký dobrý koláč. Je to tedy zároveň místo k setkávání podobně smýšlejících lidí, kteří chtějí dělat něco jinak a nejít s davem.