Technika

Vyplatí se pořídit si čtečku e-knih?

Čtečky e-knih jsou dnes rozšířenou náhradou za knihy normální. Mnoha lidem se líbí jejich kompaktnost a možnost nosit svou knihovnu všude s sebou, někteří lidé naopak preferují smyslový kontakt s knihou normální, který čtečky nedokážou nahradit.
e book bookeen

Vlastnosti čteček

Většinou se jedná o kompaktní a lehká zařízení velikosti menšího tabletu. Tabletům jsou také vzhledově velmi podobné. Zásadním rozdílem je typ použitého displeje. Čtečky totiž nemají klasický lcd displej, na který jsme zvyklí z ostatních druhů elektroniky. Nahrazují ho tzv. E-ink displejem. Ten je kompletně černobílý a obvykle minimálně podsvícený. Díky tomu připomíná klasické knihy a nedráždí oči tolik jako mobilní telefony a tablety.

Díky použitému typu displeje čtečky spotřebovávají minimální množství energie. Nemusíte je tedy nabíjet tak často jako mobilní telefony. Na trhu je velký výběr modelů a každý z nich má mírně odlišné parametry. Nejlevnější čtečky můžete zakoupit už od 1000 Kč, ty dražší mohou stát klidně desetkrát tolik.
e book a kniha

Čtečky většinou podporují běžné formáty jako ePub a pdf, obvykle ale i ty méně populární. Téměř každý prodejce také poskytuje se čtečkou nějakou aplikaci, pomocí které můžete knihy nakupovat. V každém případě si před nákupem čtečky ověřte, že podporuje vámi žádané formáty e-knih.

Pro koho jsou čtečky ideální?

Navzdory jejich nezpochybnitelné praktičnosti nejsou čtečky vhodné pro každého. Jsou ideální náhradou pro každého čtenáře, který knihy čte na mobilu nebo tabletu. Čtečka mu znatelně zlepší radost ze čtení a jeho oči mu také poděkují.

Naopak nemusí být vhodné pro lidi, kteří si knihy rádi osahají, očichají a celkově si užívají smyslové požitky, které nabízejí. Ani ta nejlepší čtečka totiž tyto požitky nenahradí.

Oblastí, ve které čtečky vynikají nejvíce je jejich kompaktnost. Obvykle jsou drobné a můžete si je tak vzít takřka kamkoliv s sebou. Zároveň ale mohou obsahovat tisíce knih. V jednom jediném zařízení tak máte svoji knihovnu kdekoliv s sebou. Proto jsou ideální na cesty, obzvláště pro cesty letadlem, při kterých vám záleží na hmotnosti vašich zavazadel.

Vyplatí se tedy čtečku e-knih koupit? Pokud jste aktivní čtenář, tak rozhodně ano. Počáteční investice se vám dokonce časem vrátí, díky nižší ceně e-knih oproti normálním knihám.

You may also like...