Peníze

Mýty spjaté s refinancováním hypotéky

Refinancování hypotečního úvěru je poměrně novou službou bankovních i nebankovních institucí. I z tohoto důvodu kolem refinancování koluje stále řada mýtů a polopravd. Pojďme si proto alespoň některé v tomto článku vyvrátit. S koncem období fixace stávajícího hypotečního úvěru byste měli dostat vyrozumění od stávajícího poskytovatele, který navrhuje nové podmínky na další fixní období. Pokud s nově nastavenými podmínkami souhlasíte, nic zásadního se pro vás nemění.

Měsíční výdaje

Situace je odlišná v případě, kdy se rozhodnete dále ve splácení nepokračovat a svůj stávající hypoteční úvěr refinancovat. Refinancování hypotéky je výhodné v případě, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější podmínky v podobě úrokové sazby, delší doby fixace či zvýhodnění dalších finančních služeb a produktů. Mnoho dlužníků však neporovnává nabídky od jiných bank a raději zůstává nadále u sejného věřitele a splácí nevýhodný úvěr. Přitom správným refinancováním je možné ušetřit tisíce korun ročně, což skutečně není málo. Pojďme si teď vyvrátit alespoň pár mýtů, které mnohdy uvádí dlužníky v omyl.

  1. Refinancování jen s písemným souhlasem banky

Refinancování hypotéky Fahd je vlastně ve zkratce splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Pokud se dlužník rozhodne využít výhodnější nabídky konkurence, není zapotřebí žádat o svolení stávajícího věřitele. Minimálně měsíc před refinancováním je ale dobré věřitele o dalším počínání informovat.

Společná dohoda

  1. Vysoké penále za předčasné splacení

Další velmi častý mýtus, pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku v době fixace, stávající poskytovatel vám nemůže naúčtovat žádné penále za předčasné splacení. Není tak zapotřebí se obávat, že by vám banka naúčtovala penále za ušlý zisk, které ji vzniklo předčasným splacením.

You may also like...