Business

Každý chce dost peněz

Peníze sehrávají v životě snad všech lidí v aspoň trochu civilizovaných světových končinách nezastupitelnou a náramně důležitou úlohu. Jsou nezbytné k tomu, aby mohl kdokoliv uspokojit jakékoliv potřeby, které má. Inu, bez nakupování a využívání nejrůznějších služeb se neobejdeme, a všichni soudní a aspoň trochu tohoto schopní lidé si i aspoň něco málo spoří.

A protože mají peníze takový význam, protože nám poskytují něco, co se ani zdaleka nedá plnohodnotně nahradit, musíme si je vydělávat. Třeba jako zaměstnanci působící v nějakém podniku.

naše dvacetikoruna

A jak to v takové práci chodí? Když se o ni někdo uchází, chce mimo jiné (a dost možná především) vědět, kolik za ni bude dostávat, zajímá se o finanční ohodnocení, které mu tu bude náležet. A takovou informaci se naprosto pochopitelně dozví. Jenže navzdory skutečnosti, že padne nějaká cifra, není často zaměstnanci jasné, kolik že skutečně dostane, z čeho bude žít. A sice proto, že zatímco mu zaměstnavatel sdělí nabízenou hrubou mzdu, dostává zaměstnanec nakonec o dost nižší mzdu čistou. Což je způsobeno tím, že se z hrubé mzdy před jejím vyplacením musí odečíst daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A v některých případech třeba i další srážky, třeba ty související s exekucemi.

nákupní košík

A tak se člověku slíbí hrubá mzda a vyplatí se mu nižší mzda čistá. A jak vědět, kolik že to bude dělat čistého, když to už zaměstnavatel zaměstnanci často ani zhruba neřekne? To se musí spočítat. A jak se počítá čistá mzda? To se udělá nejjednodušeji a nejlaciněji s využitím internetové kalkulačky, která je sestrojena právě k tomuto účelu. Sem se zadá pár relevantních detailů a ona hned komukoliv ze zaměstnanců oznámí, kolik může v termínu výplaty očekávat peněz, které mu mají posloužit k financování jeho života.

A tak si to každý může včas spočítat. A pak už ho nemůže výše mzdy nepříjemně zaskočit.

You may also like...