Zboží

Cenu topinamburů vyvažuje jejich skutečný přínos


Topinambury si budují svou slávu na několika vlastnostech, které oslovují zahrádkáře i konzumenty zdravé výživy. Pojďme si je alespoň v krátkosti přiblížit:

Překrásně kvetou – chcete si vyzdobit nevzhledný kout zahrady, např. u oplocení, nebo vytvořit zajímavé pozadí vůči vysázeným skalničkám? Vsaďte na topinambury, které rozkvétají podobně, jako slunečnice, a rozzáří vám svou žlutou barvou nejen vaši parcelu, ale také vaši tvář. Sazenice se ovšem velmi rychle rozrůstají a množí, a tak jejich výskyt mějte pod kontrolou.

květy topinamburů

Nízkokalorická potravina – máte nějaké to kilo navíc a rádi byste se jich zbavili? Vsaďte na potraviny, které vám dodají živiny, ale sníží kalorický příjem tak, abyste nestrádali hlady, ale zároveň neukládali tukové zásoby. Kromě vhodného pohybu vám jistě prospějí i topinambury.

Ideální pro diabetikycena topinamburů je velmi nízká a díky tomu je to potravina vhodná pro každého konzumenta, ale podstatné je i to, že má velmi nízký glykemický index. Nevyvolává inzulinové výkyvy a tím pádem je ideální i pro cukrovkáře ke každodennímu jídelníčku. Některé prodejny pro diabetiky je zařazují do sortimentu běžně.

topinambury na poli

Vláknina Inulin – obsah vlákniny je v moderní stravě mnoha lidí povážlivě nízký a díky tomu se stávají náchylní vůči různým civilizačním chorobám. Zdánlivě nepodstatná složka stravy však udržuje v pořádku celý trávicí trakt a především tlusté střevo. To je hostitelem přátelských bakterií, potřebných pro přetváření živin z potravy, a pokud je zničíme toxiny, patogenními bakteriemi či antibiotiky, můžeme tím výrazně zkrátit délku života a snížit jeho kvalitu.

Topinambury jsou na Inulin velmi bohaté a můžeme se jimi přiblížit k době, kdy u nás byly jednou z nejrozšířenějších potravin, zejména na venkově. Bylo to v 17. století, kdy Evropu sužovala třicetiletá válka, tehdy pomáhaly právě topinambury lidem přežít toto velmi kruté období.

You may also like...