Zboží

Ventilátor, větrák, domácí ofuk

Dnes, v době globálního oteplování, je domácí ventilátor naprosto běžnou záležitostí bytů i domů. Není žádnou výjimkou, že domácnosti vlastní i několik ventilátorů, respektive každý člen rodiny má svůj nebo je ventilátor umístěn v každé místnosti.

Jde vlastně o takového předchůdce klimatizace. A taky o energeticky asi nejúspornější možnost ochlazení místnosti. I náklady na jeho samotné pořízení nejsou nijak závratné. Samozřejmě, že je lepší si trošku připlatit a koupit ventilátor s vyšším výkonem, aby odváděl svou práci k naší spokojenosti.
domácí ventilátor pod sluncem

Můžeme si vybrat z mnoha variant domácích ventilátorů, různých tvarů, značek, výkonů, funkcí, barev, materiálů i možnosti umístění.

Co je dobré vědět, než si ventilátor pořídíme?

Než se rozhodneme pro jeho koupi, musíme si ujasnit, kam jej chceme nebo potřebujeme umístit. Může být totiž na postavení na zem nebo na stůl, na upevnění na stěnu nebo na strop.  A pak přijdou na řadu další věci, jako například rozhodnutí, ve které místnosti bude. Pokud totiž chceme ventilátor do ložnice, tak je výhodné si pořídit ventilátor s funkcí „spánek“, který minimalizuje jeho hlučnost a vy budete spát v tiché a provětrané místnosti.

Ventilátory také disponují více rychlostmi a tudíž různým stupněm chlazení a další vymožeností je dálkové ovládání, které mnozí z vás jistě velmi ocení. Můžete si taky vybrat funkci „přírodní vítr“, což je cyklické střídání různých rychlostí a pauz, takže si připadáte jako v lese nebo u vody. Prostě vás sem tam ofoukne.
domácí ventilátor

Ale samozřejmě, že i tady platí, že čím více funkcí a vymožeností, tím vyšší cena.  Je jen na vás, abyste posoudili, co využijete a co je už pro vás zbytečné.

Taky je dobré připomenout, že ventilátory nikdy nenecháváme foukat přímo na sebe nebo na svého zvířecího mazlíčka.  Hodně lidí i zvířat může být na to citlivých. Pokud patříte mezi ně, může se u vás projevit například bolest hlavy, dutin, očí, zubů nebo i zad.  Ideální je nasměřovat foukání proti zdi nebo nábytku.

A zajímá vás, jestli má ventilátor i nějakou tu nevýhodu?

Ano, má. Jednou z nevýhod je jeho hlučnost. Je potřeba hodnotu počtu decibelů brát v úvahu a raději si hlučnost ověřit přímo v prodejně, protože co jednomu nevadí vůbec, může druhému dělat už značné problémy.  Druhou nevýhodou je víření prachu, což není dobré pro alergiky a lidi s dýchacími potížemi.

A pokud se vám ventilátor jeví jako nedostačující řešení, pak můžete zvážit pořízení klimatizace, ale o tom zase někdy příště….


You may also like...