Jak zvládnout změnu adresy i životního stylu bez stresu



Stěhování do zahraničí zní na první pohled jako velké dobrodružství – nová země, nové zážitky, nový začátek. Ale když přijde na lámání chleba, většina lidí brzy zjistí, že nejde jen o zabalení pár krabic a odjezd na letiště. Přesun celého života přes hranice – ať už do Německa, Rakouska, Nizozemska nebo třeba až do Kanady – je velká logistická operace. A právě proto je dobré vědět, na co se připravit a jak si celý proces co nejvíc ulehčit. Většina lidí si při stěhování do zahraničí představí hlavně balení skříní, převoz krabic a řešení stěhovací firmy. Ale reálně to začíná mnohem dřív – papírováním, povoleními, plánováním harmonogramu a řešením přepravy nejen věcí, ale i sebe, rodiny, domácích mazlíčků nebo třeba auta.

peníze

Důležité je mít přehled – co s sebou brát, co nechat, co prodat nebo uskladnit. Některé věci se nevyplatí převážet kvůli ceně dopravy nebo rozdílům v zásuvkách, rozměrech či normách. A pak jsou tu cennosti, dokumenty, léky… Tady je dobré mít někoho, kdo ví, co se smí a co ne, jak vyplnit celní prohlášení a co dělat, když se něco zasekne na hranicích. Stěhování po městě si možná zvládnete zařídit s kamarádem a dodávkou. Ale při přesunu do jiné země je to úplně jiná liga. Profesionální stěhovací firma se zkušenostmi s mezinárodní přepravou vám může ušetřit desítky hodin nervů, omylů a zbytečných výdajů.

zahraničí

Zkušený tým pomůže nejen se samotným balením a přepravou, ale hlavně s tím, co vás možná vůbec nenapadlo – pojištěním, celními podmínkami, překladem dokladů nebo třeba správným označením balíků podle předpisů cílové země. Navíc se vám může hodit možnost dočasného uskladnění – třeba když do nového bytu v zahraničí ještě nemůžete nastěhovat všechno najednou. Dobré stěhovací firmy dnes nabízí i tuto službu včetně monitorovaného skladu. Podle zkušeností stěhovacích firem patří mezi nejčastější destinace Německo, Rakousko, Švýcarsko, Velká Británie, Irsko a severské země. Stěhování do zahraničí a cena nemusí být takový strašák!